Revizor vás zadržet nemůže!

neděle 6. březen 2016 16:59

Revizoři jsou ve svých pravomocech „rovnomocní“ jako každý občan České republiky. Z tisku se v poslední době dozvídáme cosi jiného.

Pravomoc vás zadržet mají pouze orgány, které jsou k tomu oprávněné – policie, armáda, armádní policie.

Podle přepravního řádu vám revizor může zkontrolovat platnost jízdenky či jízdního dokladu, případně vám udělit pokutu. Nemá dokonce oprávnění k tomu, aby vás perlustroval, to může učinit pouze přítomný policista. Ani povýšení do statusu úřední osoby jim pravomoc nenavýší.

Podle trestního řádu může každý občan, tj. i revizor, provést zadržení pouze při páchání trestného činu nebo bezprostředně poté. O tom, že by byl nějak změněn paragraf 76/odst. 2, který se zadržení týká ve prospěch revizorů, nevím.

Trestný čin je však napadení. Pokud se necháte vyprovokovat a revizora napadnete, může vás v rámci nutné obrany zadržet. Tak by měla znít správná tisková informace.

Zadrženého je třeba neprodleně předat policii. Prostředky, které na svou obranu proti útočníkovi použijete, musí být důraznější, avšak ne ZZN (zcela zjevně nepřiměřené). Tyto okolnosti pak hodnotí soudy. V případě revizorů tiše doufám, že dostanou na budku a černý pasažér vezme kramle. Samozřejmě, pokud je revizor agresivní a nepřiměřeně „občankuje“ podezřelého pasažéra, může před soudem stanout i on.

Krom jiného se trestného činu dopustíte při krádeži a způsobíte tak škodu nikoli nepatrnou, to znamená škodu dosahující částku nejméně 5000 korun. Což cena jízdenky rozhodně není. V tom případě nutná obrana práv podniku, který zastupuje revizor, je právnický nonsens. Zde je zřejmě jádro pudla.

V rozkladu nejvyššího správního soudu byla shora uvedená formulace ohledně nutné obrany práv podniku a mediálně propíraného případu napadení revizora dána do souvislosti s právem revitzora zadržet černého pasažéra; ovšem až poté, co byl napaden. Novinářští fámulové však smíchali jablka a hrušky dohromady a vyšel nesmysl.

Se škodou menší než pět tisíc korun se potýkají spíše členové ochranek v obchodních centrech. Slýchávám, že v jistém obchodním řetězci mají pracovníci ostrahy nařízeno, aby odlapené „čórkaře“ zavírali do ajnclíku. Nedělají dobře, neboť platí: „Kdo jinému bez oprávnění brání užívat osobní svobody, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.“

Znovu zdůrazňuji oprávnění. Toto oprávnění nemá ani ochranka ani revizoři. Na případného pachatele dokonce nemůžete ani vztáhnout ruku, nemůžete mu prohlédnout tašku, ani jej legitimovat. Můžete mu pouze zabránit v útěku do té doby, než přijde policie. Zkuste uzavřít supermarket, nebo dveře autobusu v dopravní špičce. Nemožné.

Z toho důvodu se, milí černí pasažéři, nenechte zlbnout zprávami z tisku a jezděte dál free! Jste stejně nedotknutelní jako ten primátor – lezec, který se svými kumpány prošustroval patrně dobrou myšlenku Opencard.

Mimochodem, od kolika „odkloněných“ miliónů platí trestní bezúhonnost?
Jan Lněnička

Jan Lněnička

Jan Lněnička

Má písecká mise skončila úspěšně. Nyní jsou mým domovem posázavská loviště. Plch, skunk,vše utíká po stráni od Medníka.

Lidé páchají různé pošetilosti a já, uposlechnuv podobenství o hřivnách a svou ženu, píšu.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora