Vyhodnotit své hříchy

neděle 14. prosinec 2014 20:40

Říkali v rádiu, že máme o vánocích vyhodnotit své hříchy a dát se na pokání.

To mne zaujalo. Usoudil jsem, že bych si na to měl udělat tabulku v excelu, kam bych hříchy přehledně zapsal a poté hodnotil. Něco podobného již dělal Jirsák Čeněk v Bylo nás pět, než šel do kostela ke zpovědi, s tím rozdílem, že já ke zpovědi nepůjdu, a Čeněk Jirsák neměl excel. Tedy jak se to vezme.

Žena mne sice před nějakou dobou s tímto programem seznámila, avšak vinou dřívějšího nezřízeného pití alkoholu, hlavně rumu, se mé cerebrální funkce minimalizovaly, ergo zblbnul jsem, že se mi užití excelu vymazalo. Nu co, použiji ručně dělanou tabulku.

Pustil jsem se do tabulky, avšak nastal další problém. Jak hříchy kvantifikovat? Podle kvality? Od jedné do desíti? A co když v dnešní nepřehledné postmoderní době si myslím, že něco je hřích a nakonec se ukáže, že existují lidé, kteří mé domnělé provinění za hřích nepovažují. Například – už od malička fandím Spartě, toto faktum zcela jistě může pokládat Slávista nebo Baníkovec za těžký prohřešek, zatímco pro Sparťana jsem v tomto ohledu bez viny. A to je pouze klubismus, co taková vražda? Ne, že bych se chystal někoho zamordovat, ale když zabili Bin Ládina, to bylo slávy. A přitom existuje přikázání – nezabiješ. Nebo třeba ti Mašínové. Kolik zla musí být spácháno ve jménu dobra? Čert, aby se v tom vyznal. Asi bych se měl kát, že nerozumím světu.

Jenže, jak se kát? Mám dát desetkrát „Zdrávas“ (které neumím) a pětkrát „Otčenáš“ (to znám) a je vyřízeno? Zmíněný Jirsák Čeněk to tak řešil, ale co my, lidé zmateného věku? Asi v tom rádiu mysleli, že se máme kát vnitřně.

Dobrá, nejprve však musím vyhodnotit své hříchy.

A jsem zase na začátku.

Už mi z toho uvažování jde hlava kolem,

že jsem docela zapomněl...

...že jsem vlastně Anděl..
Jan Lněnička

Jan Lněnička

Jan Lněnička

Má písecká mise skončila úspěšně. Nyní jsou mým domovem posázavská loviště. Plch, skunk,vše utíká po stráni od Medníka.

Lidé páchají různé pošetilosti a já, uposlechnuv podobenství o hřivnách a svou ženu, píšu.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora