Ty ódeesáku!

čtvrtek 8. listopad 2012 17:55

Dnes již se dělníci v montovnách nečastují nadávkou „ty bolšáne“, ale „ty ódeesáku“.

Člen a volič ODS představuje všechny nejapné vlastnosti, které dřív mívali komunisté (což někteří z této strany byli). Tito ódeesáci jsou tak spojováni s hloupou nabubřelostí, bohorovností, touhou flákat se za co nejvíce peněz, touhou po moci a nezasloužených výhodách, kariérismem, prospěchářstvím, jinak řečeno typicky českou vyčuraností. Tyto nízké povahy nám vládnou.

Volby pouze ukázaly naštvanost lidí, kteří jako reakci na politiku vládních škrtů, jež se netýká jen nejslabších vrstev, ale postihne i střední nižší třídy, volili na truc komunisty. Ať pohlédneme na jakoukoliv oblast, která se týká života obyčejných lidí, je politika ODS a jejich koaličních partnerů více než zhoubná. A jestliže se tvrdí, že u nás je z celé Evropy nejméně lidí žijících pod hranicí chudoby, tak po přijetí decimujících vládních balíčků tomu již tak jistě nebude. Také omílaná pravda, že žijeme v největším hmotném dostatku za dobu své státní existence, je lživá či patří k propagandistickým floskulím vládních oblbovačů. Možná by se měli mrknout na český sever nebo mezi bezdomovce na Hlavní nádraží.

Na vše chybějí peníze. Šetření na sociálních dávkách je nyní trendy po celé Evropě. Kapitalismus je v současné postindustriální éře nastaven na služby, ne na výrobu. Těžko zvyšovat jeho výkonnost, když kola továren se už dávno netočí. Výrobu a tím i možnost rozdělování financí mají v rukou globální společnosti a ty se mohou přemístit tam, kde je pracovní síla nejlevnější. Stát sice nejvíce inkasuje od zaměstnanců, ale že by jim jejich situaci nějak ulehčoval, to je vidět na zákoníku práce.


Nejrozvíjenější službou je tak lichva, pardon bankovnictví, aspoň podle stále nových a nových domů, které se stále kolem objevují. Zde však mnoho lidí práci nenajde. Tento obor je jistá investice, když banka krachne, stát ji podrží, když přijdete o práci vy, stát vám dá podporu, která je nepostačující. Můžete si půjčit – třeba v té státem dotované bance. Je ale dost možné, že budete dlouho nezaměstnaní a nebudete moci splácet. To má banka nejraději, povolá zvláštní druh snad podlidí, jež si říkají exekutoři a vy skončíte na ulici. Zkrátka, svinstvo. Peníze chudých do rukou bohatých.

Lidé mají jedinou perspektivu – žít od mládí do podzimu života v nejistotě. Sociolog Ulrich Beck nazývá takovou společnost rizikovou. Rizika jsou rozvržená nerovnoměrně. Bereme na sebe riziko tím, že riskujeme a riskujeme proto, abychom na tom vydělali, například na burze. Bohužel v současném kapitalismu na sebe berou rizika především nízkopříjmové skupiny, aniž by cokoliv získaly.

Tím, jak se společnost individualizuje, získává v systému převahu projekt lidského života jako firmy. Člověk jako firma. Stáváte se manažerem svého zdraví, vzdělání i stáří. V oblasti pracovních vztahů jste tím posledním. Pro zadavatele je nejlepší, pokud vám zadá zakázku, on je tak z obliga a veškerá rizika jsou převedena pouze na vás. Jelikož si zadavatel určuje podmínky ubývá zároveň i vaší (v kapitalismu tolik proklamované) svobody. Jste sám sobě velkým bratrem. V této situaci je těžko se nějak sdružovat nebo tvořit odbory. Nastává nekončící boj každého proti každému. Kdo prohraje stává se vyloučeným. Jde o jakýsi návrat do dob dickensovského kapitalismu. Na stejné nerovnosti funguje vztah mezi mateřskou nadnárodní společností a jejich subdodavateli.

S toutéž koncepcí přichází i stát. Stát jako firma. Paradoxně se zbavuje nebo zbavil strategických surovin a energií a dává je v plen nenasytným miliardářům. Někteří z poslanců si však stát pletou se svojí firmou. Protože ve firmě existuje spíše hyearchie, ubývá i demokracie. Přibývá klientismus – mafiánství. Stát se vzdává svého vlivu a zadává outsourcingové zakázky, které jsou díky klientismu předražené a většinou mizerně odvedené.

A tak například důchodovou reformu dělali „zcela nezávislí“ majitelé penzijních fondů. A my se nestačíme divit, že na důchody budeme platit třikrát – jako sociální dávky, do důchodových fondů a zvyšujícím se DPH. Odvodem do fondů se tak stát připravuje o další peníze a my pomůžeme několika bankéřům k zbohatnutí.

Vysokoškoláci si budou platit školné, aniž by si byli jisti, že se jim dostane uplatnění. Zdravotnictví dirigují zdravotní pojišťovny. Věda, výzkum a kultura , ač by jejich úspěchy mohly být dobrým lákadlem pro investory, jsou podfinancované. Pokud sečtete všechny poplatky, na důchody, na školství, zdravotní pojištění, zbude vám už jen na polévku z Armády spásy. Pro většinu normálně vydělávajících lidí jsou změny ukryté ve vládních balíčcích neúnosné.

ODS nemá žádnou sociální koncepci. Leda takovou, jakou přinesly změny v pražské dopravě. Jezdí se déle, zato horší cestou, někdy i vůbec. Bude přibývat vyloučených. K moci se budou dostávat komunisté to, v lepším případě, v horším polofašistické organizace jako je hnutí DOST, které nám samo označí nepřítele. Uvědomuje si to ODS vůbec?

Z televizního přenosu z jejich stranického sjezdu, lze soudit, jsou tito straníci úplně mimo. Halda jejich nehorázného žvanění ukázala, že jim nejde o lidi, ale o prebendy jejich členů. To, jaké morální krédo lze u jejich členů nalézt, ukázal za všechny „falešný a prázdný“ Topolánek, který stále se svým zkorumpovaným stínem Dalíkem v zádech kázal o mafianizaci strany.

To, že ony zhoubné balíčky byly přijaty za podpory poslance, který je obviněn z korupce, hovoří za své.

Inu, ódeesáci…
Jan Lněnička

Jan Lněnička

Jan Lněnička

Má písecká mise skončila úspěšně. Nyní jsou mým domovem posázavská loviště. Plch, skunk,vše utíká po stráni od Medníka.

Lidé páchají různé pošetilosti a já, uposlechnuv podobenství o hřivnách a svou ženu, píšu.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora