Již žádní hrdinové

sobota 4. srpen 2012 21:03

K čertu, jak oni k tomu přijdou? Za něco bojovali, kvůli něčemu se obětovali a výsledek? Darmo mluvit. Nakonec, nejlíp na tom jsou ti, kteří se toho nedožili. Ti mohli aspoň doufat.

I když nesouhlasím se způsobem protikomunistického odboje bratří Mašínů, příliš se jim nedivím, že se jim sem nechce. Být jimi, asi bych odmítl i ten metál předsedy vlády Topolánka. Právě tato podřadná morální veličina má co rozdávat medaile za hrdinství!

Inu, chceš-li se stát hrdinou, musíš být idealista. Musíš pro svou myšlenku zahořet. Jan Patočka říkal, že jsou věci, pro které stojí za to žít, ale jsou i ideály, pro které stojí za to zemřít. Éh, kdyby věděl…

Nedávno dávali dokument o chartistech, většina z nich byla ze současného vývoje rozčarovaná. Ne všichni. Pan farář, kterému komunisté zakázali kázat (dobré slovní spojení), říkal, že máme začít sami u sebe, nyní můžeme poslouchat i zajímat se, o co chceme. Měl pravdu, máme možnost vybudovat si krásnou epikurejskou zahradu. Ale co dál? Máme se přestat zajímat o stav společnosti? Konfrontovat ho s ideály?

Má nám být jedno, že stát restituoval a privatizoval jakýsi Kellner, pár dalších milionářů, kmotrů a politiků a o nějakou demokracii již vůbec nejde? O tom, že otázka sociální a ekologická má být součástí této demokracie ani nemluvě. Současná vládní i opoziční reprezentace, bohužel, žádnou vizi o těchto problémech nemá. Má jinou práci.

Ano, nejlépe si vybudovat vlastní epikurejskou zahrádku a nedělat nic. Neboť jak jsem na ulici zaslechl hlas lidu: „Kdo nic nedělá, nic nezkazí, kdo nic nezkazí, bývá pochválen, kdo je pochválen, bývá povýšen, kdo je povýšen, nemusí nic dělat a kdo nic nedělá…“ Taková je reflexe národa 22 let po převratu. Z idealistů se stali pragmatici.

Sotvakdo zahoří pro ideály spravedlivější společnosti. Většina z nás již poznala, že každé slušné myšlenky se nakonec zmocní přesně takoví týpci, jimž jsou ideály hrdinů, kteří bojovali za blaho společnosti, naprosto cizí, ba přímo opačné.

K čemu tedy hrdinové?
Jan Lněnička

mirao-laaaaaaaaa23:2318.8.2012 23:23:49

Počet příspěvků: 1, poslední 18.8.2012 23:23:49 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.

Jan Lněnička

Jan Lněnička

Má písecká mise skončila úspěšně. Nyní jsou mým domovem posázavská loviště. Plch, skunk,vše utíká po stráni od Medníka.

Lidé páchají různé pošetilosti a já, uposlechnuv podobenství o hřivnách a svou ženu, píšu.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

tento blog
všechny blogy