Čeká Parkanovou Sabinov?

čtvrtek 12. červenec 2012 17:44

Jakožto ministryně obrany by měla být do tohoto vojenského vězení teoreticky deportována. Tato věznice byla kdysi postrachem všech vojáků. Říkalo se o ní, že zde vládnou nelidské podmínky. Střílí se zde ze dřevěných samopalů. Kdo prošel Sabinovem, přežije již vše.

Jako vojáci jsme měli slabé povědomí, že se toto město nachází na Slovensku kdesi u hranice se Sovětským Svazem. Zda se zde mluví Slovensky, Rusínsky nebo jinak, jsme netušili. Pokud si pamatuji, po dobu mé služby na vojně se do Sabinova dostali dva hoši, kteří byli souzeni za šikanu. Dívali jsme se na ně dosti útrpně, jako kdyby byli postiženi leprou nebo měli jít rovnou na popravu. Tehdy vězení (jakékoliv) znamenalo stigma. Vyloučení ze společnosti.

Nyní se doba změnila. Vězení jsou pro odolného člověka cosi jako horší lázně. Hrozí půlce parlamentu i s přilehlými ministry. Nikdo není stigmatizován za to, že byl v base a ani se za svá provinění nestydí. Pokud někoho obviní, křičí, jak ten pán ve Švejkovi: „Já jsem nevinnej, já jsem nevinnej!“ Ale to zde bylo odedávna.

Jisté je, že paní Parkanová Sabinov nenavštíví, neboť tento leží na Slovensku v okrese Prešov a vojenská basa tam již není. Ale! Na stránkách AŽD Praha jsem nalezl tuto zprávu: „Sabinov (Prešovský samosprávny kraj, Slovensko), 6. dubna 2007 – V bývalém vojenském objektu ve slovenském Sabinově otevřeli po náročné rekonstrukci novou věznici. Významný podíl na stavbě má i česká společnost AŽD Praha, která dodala kompletní systém zabezpečení objektu v hodnotě 20 milionů slovenských korun.“ Pro paní ministryni je to možná škoda, protože by nemusela nosit tepláky, ale mohla by oblékat svůj oblíbený mundůr – maskáče. O její vině či nevině netřeba uvažovat. Paní Parkanová bezesporu vinna je, byť ne možná v případech, ve kterých je na ní podáno trestní oznámení. Trest na ní možná dopadne jako u Al Capona, který ze všech svinstev, jež spáchal, byl nakonec odsouzen za daňové úniky. Co se týče letounů CASA, v tom má zřejmě prsty stranický kolega a její nynější ombudsman Kalousek.

Kalousek je však z mnoha důvodů nenapadnutelný. Je třeba říci, že tento člověk patří k největším kreaturám české politiky po roce 1989. Pokud bych se ptal na smysl existence Kalouskovy osobnosti pro normálního občana, musím odpovědět, že toto monstrum slouží především z hlediska etického pro poučení: nikdy bychom se neměli chovat ani nejednat jako on. Z tohoto důvodu se domnívám, že jeho existence a dosavadní neodvolatelnost má důvod transcendentální. Jeho pád pak může být pojat jako katarze. Pokud nevěříte v transcendentálno a zůstáváte pevně na zemi připoutáni k Darwinově vývojové teorii, může se v jeho případě jednat o jakýsi omyl přírody a měli by se jím zabývat antropologové. Z hlediska psychologického ho můžeme směle zařadit mezi deprivanty.

Možná by si paní Parkanová měla najít jiného obhájce. Ve skutečnosti spočívá vina paní ministryně v závažnějších bodech. Jednak je vina vlastizradou, když pod nesmyslnou záminkou války s terorismem zvala cizí vojska na území svobodné České republiky. Svým dementním vlezdořitním přivítáním amerického prezidenta George W. Buse zesměšnila republiku a její občany před celým světem. A nakonec vinna nejvyšší! Píseň na její objednávku se slovy: „Dobrý den, radare, prostě welcome,“ patří k tomu nejstupidnějšímu, co jsem kdy slyšel, snad ani častušky nebyly tak příšerné.

Za totální vrchol nevkusu by měla paní bývalá ministryně přece jen dostat Sabinov.

Na závěr je třeba dodat, že je úplně jedno, kdo bude ve vězení sedět nebo nebude, kdo bude ve vládě či v opozici. Pokud zde bude systém, který funguje na negativních lidských vlastnostech jako je sobectví, hrabivost, agresivita, lhostejnost k osudu druhých, tedy kapitalismus, není se o čem bavit. Jestliže někdo tvrdí, jak báječně funguje již tři sta let, nechť se jde zeptat nezaměstnaných na úřad práce nebo do slumů. Byl-li nám tedy po roce 1989 grázlíky z prognosťáku podsunut, neznamená to, že zde zůstane na věčné časy.

Zde slova slavné písně pro ty, komu dnes ještě nebylo nevolno:

Dobrý den, prapore hvězd a pruhů.
(Zpěv Vyčítal:)

1. Celý svět listoval denním tiskem,
celý svět zanechal hovorů,
já jsem Vás uvítal ruky stiskem
a zvedl pohled svůj nahoru.
2. Dobrý den, prapore hvězd a pruhů,
tak už ses rozvinul nad náma,
dobrý den, prapore našich druhů,
co jsme je vítali s džípama.
3. Dobrý den, radare, prostě welcome,
tak jsme se konečně dočkali,
dobrý den, radare, já ti tleskám,
kámoši usárnou mávali.
4. Vyřiď tam prosím do vesmíru,
vyřiď tam mezi hvězdama,
že chcem žít nadál s každým v míru,
radši však šijeme U Sama.
5. = 3. Dobrý den, radare, prostě welcome...
(Vyčítal + Parkanová:)
6. Vyřiď tam prosím, že my víme,
kdo nám kdy přines svobodu,
kde Masaryk s prezidentem Wilsonem
pomoh našemu národu.
7. =2. Dobrý den, prapore hvězd a pruhů...


A zpívejme s sebou!
Jan Lněnička

Jan Lněnička

Jan Lněnička

Má písecká mise skončila úspěšně. Nyní jsou mým domovem posázavská loviště. Plch, skunk,vše utíká po stráni od Medníka.

Lidé páchají různé pošetilosti a já, uposlechnuv podobenství o hřivnách a svou ženu, píšu.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora