Titanic a titanismus

neděle 8. duben 2012 17:25

Novináři jásají: „Tvůrce Titanicu James Cameron je v příkopě na dně oceánu.“ Já se spíše děsím. Země je již dostatečně zprzněna, nyní se pustíme do oceánů. Pěkně je vycucneme. Požadavky na zdroje energie budou naplněny. Otázkou je, kde budeme žít?

Již T. G. Masaryk varoval před titanismem. Barnumskou snahou vše si podmanit. Starověcí filosofové hovořili o hybris. Vrtáci však nedbají. Vždy si počkají na vhodnou dobu, kdy zapustí svá rypadla do útrob země nebo, jak nyní plánují, do oceánu.

Jak jsem již napsal – věda se nezasloužila o humanizaci lidstva vůbec ničím. Čím dál víc blbneme. Konrád Lorenc píše o odumírání lidskosti. Nevedl snad vynález televize v konečném důsledku k oblbování a sledování připitomělých seriálů v čase denním i nočním? S pomocí všelikých hejblátek se nám daří žít ve virtuálním světě. Pro naše potomky bude příroda zbytečná.

Nakonec, proč ne? Až nám kvůli plynu z břidlice zničí nádherné berounsko, můžeme si my cyklisté sednout na rotoped a s pomocí 3D si promítat neporušenou panoramatickou krajinu vůkol. Navíc budem doma a nezmoknem. Kdo bude chtít na této cestě trochu větříku, nechť si pustí větrák. Virtuální krajina bude navždy zachována. A ta opravdová? Co je nám do ní.

Svět bude mája, pouhé zdání. Budeme vychováváni stupidními hrami a filmy. Ta doba již nastala. Formát 3D ji už přinesl. Forma skvělá, obsah mdlý. Již nyní jsme krmeni infantilními opusy typu Avatár nebo Hněv Titánů. Kde jsou ty filmy o nichž se dalo přemýšlet? Éééh, a k čemu nám přemýšlení? Jen z toho bolí hlava, ale taková nová herní konzole, to je ono!

„Mám nové auto!“ jásá rozradostněný účastník fiktivní rallye svému nezasvěcenému příteli. Přítel pohlédne z okna a tápe zrakem po parkovišti. Závodník nezasvěceného vyvede z omylu: „No, přece tady,“ řekne a ukáže na monitor na nový přírůstek ve své stáji Mini Moris One. To je ovšem lepší případ. Horší bude, až hoši vyjdou od střílečky na počítači se samopalem do ulic a pokropí tam pár zoufalců, kteří ještě nejsou napojeni na síť.

V takovém světě bude morálka a etika zbytečná. Vztahy mezi lidmi budou probíhat na sociálních sítích. Z těchto dedukcí by se mohlo stát, že za takové situace mohl by vypuknout chaos. Avšak, pokud budeme přikováni k síti a naši mysl bude ovládat bezobsažná infantilní zábava, staneme se snadno ovladatelní. Pro zábavu na nové herní konzole budeme svolní ke všemu.

Co se stane, až se počítačový systém zhroutí?

Titanic klesne ke dnu.

A my uvidíme zmar dříve, než kdybychom postupovali s rozmyslem.

Máme nejvyšší čas, abychom si uvědomili, že věda bez filosofie a humánního poselství je slepá.
Jan Lněnička

Jan Lněnička

Jan Lněnička

Má písecká mise skončila úspěšně. Nyní jsou mým domovem posázavská loviště. Plch, skunk,vše utíká po stráni od Medníka.

Lidé páchají různé pošetilosti a já, uposlechnuv podobenství o hřivnách a svou ženu, píšu.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora