Prodám kamarády

neděle 6. září 2009 19:14

V pátečních lidovkách proběhla zpráva: „Na Facebooku jsou kamarádi na prodej“. A já si řekl: „Přátelé, nedá se nic dělat, taky vás střelím. Je kapitalismus a love jsou potřeba. Soráč, já to svinstvo nevymyslel, já chtěl socialismus s lidskou tváří!“

Vím, býval jsem idealistou, přátelství mi bylo největší hodnotou, ale poznaná nutnost změnila můj žebříček hodnot. Již starý Marx říkal, že kapitalismus je vykořisťování člověka člověkem (zatímco v socialismu je tomu naopak), a proto mou nejvyšší hodnotou jsou peníze a až na druhém místě je člověk. Proč nepoužít k sebeobohacení přátel.

Pokud jsou přátelé opravdoví, věřím, že mne pochopí. Kdesi jsem četl citát, že přítel je člověk, kterému když o půlnoci zavoláš, aby ti pomohl odtáhnout mrtvolu, jde a neptá se proč.

Má nabídka je co se týče kvantity podstatně skromnější, než na australském Facebooku. Tam nabízejí balíček od tisíce do 10 tisíc přátel v cenovém rozmezí 177 až 1167 dolarů (asi 3200 až 21 tisíc korun).

Kvantitu nahrazuji kvalitou. Jeden můj přítel nebo přítelkyně vyjde na 99 tisíc bratru (bez DPH). Balíčky kamarádů neprodávám. Militantním příznivcům Facebooku zaručuji co se týče mužů dobrou orientaci v prostoru. Jsou většinou veterány Varšavské smlouvy. Ženy jsou inteligentní, mají smysl pro humor a znají jazyky. Mohou pomoci s maturitou.

Pro představu vytáhnu ze svého nabídkového koše dva produkty a popíši jejich klady. Seguli je mírný, přátelský, má rád knihy a dobré jídlo. Mohl by vydělat ukrutné papouchy (tisíce až milióny), avšak nechce se mu. Každý den začíná běhat. Pokud začne, má naději překonat rekord na sto metrů. Stačí pár věcí. Implantovat svalová vlákna kolibříka, změnit úhel mezi patní kostí a chodidlem, rychlý start a samozřejmě jak jsem uvedl - začít běhat. Má univerzitu, básnické sklony a barák. Nesnáší Facebook.

Dagmar 90 – 70 – 90. Tajuplná kráska, která neexistuje a jíž dráždíme naše ženy, aby na nás žárlily. Má ráda Virginii Woolfovou, v Praze jezdí v černém kabrioletu Rolls-Royce Corniche, má červený šátek na hlavě a nohy dlouhé až někam do nebes. Je nedostupná jak v ložnici tak na internetu.

Smutné je, že ani jeden z mých kamarádů není na Facebooku. Respektive byl zde Jeňýk. Pobyl zde jen čtrnáct dní a stále ho prudili nějací otrapové, zda by s nimi nešel na nějakou akci, nebo si s nimi povídal, což ho štvalo, tak ten ansámbl zrušil.

A zde má můj nápad slabiny. I kdyby mi přátelé nakrásně odpustili, že je prodávám, nebudou ochotni se zahazovat s každým pobudou. Myslím, že jim úplně stačím já. Mohl bych jim nabídnout podíl ze zisku. Jenže jsou sto let za opicema, žijí ještě ve dobách, kdy jsme nebyli My a Oni, zatímco dnes je tomu naopak. Ať tak nebo tak na Facebook je nedostanu.

Co si mám počít? Nějaké kamarády si vymyslím! Udělám internetové adresy a sám vytvořím virtuální kamarády. Budu paralelně randit s několika lidmi najednou a budou lováky! Myšlenka je zachráněna.

Jenže, co když mne bude též prudit houfec nějakých otrapů jako Jeňýka. Šlamastika. Jak z toho ven, dvěstě hoven, třista hoven…ne z toho se nedostanu.

Nečiň druhým to co si nepřeješ, aby ti jiní činili, říká evangelium. Ach jo, zas se zachovám morálně a lováky nebudou. Prý spíš velbloud projde uchem jehly, než boháč vstoupí do království nebeského. To mě má uklidnit. Dobrý velbloud nekouše. Tak jo.

Jako výraz dobré vůle zasílám svému kamarádu katolíkovi z Kopřivnice a jeho ostatním bratrům v Kristu, jež mají tyto útěšné průpovídky v notách, poslední slova písně Pavla Bobka „Dík, že smím pár přátel mít“.

„Mít dluhů míň moh’ já žít možná snáz
však z ostudy plášť nespálí nikdy mráz
Já moh’nudu jíst říkám dál když chci klít
Dík že smím pár přátel mít
Dík že smím pár přátel mít“

Hosana
Jan Lněnička

Jan Lněnička

Jan Lněnička

Má písecká mise skončila úspěšně. Nyní jsou mým domovem posázavská loviště. Plch, skunk,vše utíká po stráni od Medníka.

Lidé páchají různé pošetilosti a já, uposlechnuv podobenství o hřivnách a svou ženu, píšu.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora